جلسه یکشنبه ۹۵/۵/۱۰

۱۱ مرداد ۱۳۹۵ در ۵:۲۹ب٫ظ

استاد حاج ماشاالله عابدی:

امروزه اگر کسی بخواهد مداح شود باید اول قدم شعر را بشناسد و… . اگر بخواهد تمامش تقلیدی باشد این درجا زدن است. گاهی برخی از مداحان بعضا مداح قدیمی هم هستند برای من شعر میاورند….

در دعا هایی که می خوانیم  گاهی برایمان اِعراب خیلی مهم نمی آید و این دعا را خراب میکند، اعرابی گذاشته میشود روی حساب است. در مداحی امروزه حداقلی هم که شده باید از دعا خوانی بلد باشیم، صحیح خوانی بسیار شرط است. در مداحی امروزه بیشتر نیاز است که از حداقل ادبیات هم بلد باشید و تشخیص دهد این یک شعر هست یا نیست و دیگر این که چه شعری است، بین رباعی و مثنوی و ترکیب بند و… تشخیص قائل شود. به هر جهت امروزه مداح باید یک حداقلی از اینها را بلد باشد. در قدیم مداح ها اکثرا تحصیلات و سواد نداشتند و با هنر خواندنی که داشتند بواسطه بیشتر شنیده ها اجرا می کردند و نوحه و… می خواندند ولی امروزه اگر کسی بخواهد مداح شود باید روی این چیزها کار کند، اول قدم شعر را بشناسد و… . اگر بخواهد تمامش تقلیدی باشد این درجا زدن است. گاهی برخی از مداحان بعضا مداح قدیمی هم هستند برای من شعر میاورند میبینیم اصلا شعر نیست.

نکته بعد اینکه در ابتدای مداحی خیلی نباید دعو بر بیان کردن داشت و نباید از شعر خارج شد و روضه خواند، زیرا گاهی اوقات به اشتباه می افتید. اول باید در مداحی و شعر خواندن مسلط بشود بعد از شعر خارج بشود و روضه بخواند بعد دوباره برگردد به شعر.

نکته دیگر اینکه یک مداح زمانی در خواندنش موفق است که برای مستمع شعرش جا بیفتد و وقتی مداحی اش تمام شد مستمع یادش باشد این مداح چه خواند. اگر شعرش را جا نیندازد مداح خوبی نیست. سخنران گاهی دارد سخنرانی می کند و وقتی شما مستمع را نگاه می کنید میبینید کسی حوسش نیست و مداحی هم همینطور است، این یک فن مهمی است برای مداحی.

امام صادق علیه السلام فرمودند: لیس لابلیس جند اشد من النساء والغضب

برای شیطان لشکر و سربازی مهمتر و قوی تر از زنان و غضب نیست. یعنی شیطان حربه مهمی که با آن ما را زمین می زند دو چیز است، زنان و غضب. میگوید نگاه کن و با یک نگاه می رود، الان هم که دیگر فراوان است و هر طرفی را که آدم نگاه کند به یک چیزی چشمش می افتد. اگر بتواند که چشمش نیفتد این لشکر شیطان نمیتواند بزندش زمین. و دیگری با عصبانیت شیطان آدم را زمین میزند. اکثر عصبانیت های ما هم خدایی نیست و شیطانی است و بگویم ۹۹ درصد بیشتر و برای این است که کاسه را چرا جای کوزه گذاشتی و یا کوزه را چرا جای کاسه گذاشتی.

2 پاسخ به “جلسه یکشنبه ۹۵/۵/۱۰”

  1. محمدامین ثنایی گفت:

    با سلام و عرض ادب
    لطف کنید محل جلسات آموزش مداحی و زمان جلسات رو بگید .
    ممنون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *