جلسه یکشنبه ۹۴/۱۱/۲۵

26 بهمن 1394 در 5:15ب.ظ

در ذیل گزیده ای از بیانات استاد حاج ماشاالله عابدی را میخوانید:

رمز و رموز خوانندگی در این است که ائمه عنایت و افاضه بکنند، این که آدم خوب بتواند شعر را پیاده بکند و دستگاه ها را بلد باشد و…

 

 

 

در ساده خوانی یک وقت یک مداح مطرح می خواند، خوب است و عیبی ندارد و آن مطرح بودنش جبران می کند ولی اگر مطرح نباشد و ساده خوانی کند جذابیت ایجاد نمیکند، بارها گفته ایم در اوایل خوانندگی اشکالی ندارد تقلید کنید، مثلا این قاریان قرآن برای اینکه شبیه به آن سبک مورد نظرشان بخوانند ۵۰۰ بار آن را میخوانند تا شبیه آن تلاوت را اجرا کنند. اگر در این بمانند و توقف کنند خیلی جالب نیست اما اگر مقدمه حرکت شود خوب است، مداحی هم همینطور باید ببینید که صدایتان به کدام یک از این مداحان معروف میخورد هر کسی که مد نظرتان هست را درنظر بگیرید و برای مدتی تقلید کنید بعدها که پیشرفت کردید آنوقت خودتان بخوانید البته بیرون آمدن از تقلید هم باز زمان می برد.

این ایام، ایام فاطمیه است و شهادت حضرت زهرا س، در تهران ۲ ماه جمادی الاولی وجمادی الثانی را فاطمیه میگیرند تا میلاد. البته علما و بزرگانمان خیلی توصیه نمی کنند که فاطمیه را هم خیلی توسعه بدهیم مانند عاشورا ولی اینکه آدم روضه بگیره و مجلس داشته باشد و بخواند را توصیه میکنند و خوب است و بیش از این مقدار در این وادی وارد نشویم و به همین مقدار بس.

روضه های حضرت زهرا س یک سری برای قبل از شهادت است مثلا ۱۳ این ماه شهادت حضرت است اگر بخواهیم فنی بخوانیم تا شهادت باید روضه های قبل از شهادت را خواند مثلا گریه های حضرت زهرا س و این یک روضه است و وقایع بین در و دیوار و وقایع داخل کوچه و…  بعد از شهادت هم تا دو سه روز روضه های بعد از شهادت را می خوانند چون باز شهادت دوم را هم داریم باز دوباره روضه های قبل از شهادت را میخوانند تا شهادت ۹۵ روز که معتبر تر است و بعد از شهادت روضه های بعد از شهادت خوانده می شود تا میلاد.

رمز و رموز خوانندگی در این است که ائمه عنایت و افاضه بکنند، این که آدم خوب بتواند شعر را پیاده بکند و دستگاه ها را بلد باشد و… اینها  معلوم نیست مجلس را گرم کند ممکن است هیچی از اینها را بلد نباشد ولی مجلس گرم باشد. رمز و رازش این است که آنها عنایت کنند و آدم ماندگار شود و بعد از اینکه از دنیا می رود بیش تر احیا می شود. حاج اکبر ناظم اونوقت که زنده بود اینقدر جارو جنجال نداشت، یک وقت من بودم پای منبر حاج اکبر ناظم و منتظر بودند پیکر یک شهیدی را بیاورند وقتی بیرون سرو صدایی بلند شد( لااله الاالله ) بلند شدند رفتند از پای منبرش ولی حالا میگویند سبک حاج اکبر ناظم و….

در مداحی دنبال آن عنایت و افاضه باشید و شماها که جوان هستید از طریق پدر و مادر میتوانید به آن برسید و بالاخره از طریق زیارتگاه ها و امامان و البته یک مقدماتی هم در خودمان میخواهد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *