جلسه یکشنبه ۹۴/۱۱/۱۸

۲۰ بهمن ۱۳۹۴ در ۵:۵۵ب٫ظ

در ذیل گزیده ای از بیانات استاد حاج ماشاالله عابدی را میخوانید:

 

اگر مداح از اول تا به آخر خواندنش را بخواهد فنی بخواند تا حدودی خوب است ولی اگر بخواهیم در این وادی خیلی وارد شویم…

 

*اگر مداح از اول تا به آخر خواندنش را بخواهد فنی بخواند تا حدودی خوب است ولی اگر بخواهیم در این وادی خیلی وارد شویم خواندن تصنعی می شود البته یک استثناهایی هم دارد اما ورود بیش از حد در این وادی خواندن را تصنعی می کند و دست خود آدم خالی می ماند.

خدا رحمت کند شهید جواد رسولی را گاهی شاید یکی دو بار زمان آقا سید علی آقای میر هادی ایشان در خواندنش، از این چیزهایی که مداحان می گویند(داد بزن و …) را گفت، آقا سید علی آقا  خیلی ناراحت شد و گفت اینجا جای این کارها نیست…

اگر بخواهید فنی بخوانید اهل فن می گویند اصلا خوانندگی یعنی همینطور خواندن اما اهل دقت ایجور خواندن ها را نمی پسندند اما اگر یک مقدار فنی خواندن و این کار هارا یاد بگیرید، خواننده تر می شوید.

البته بسیاری از این کارها شلوغ کاریست، امروزه متاسفانه بسیاری از مداحان خیلی مایه ندارند و وضعیت هم فعلا بگونه ایست که اینها را مستمعین بیشتر می پسندند و بیشتر مداح می دانند.

*اشعار حافظ و آیت الله غروی اصفهانی و… بیشتر اشعارشان توحیدی است و توحید برای آنها فراق دارد یعنی از خدا خودشان را جدا می بینند. البته چون امام زمان عج هم فراق هست می شود این اشعار را تطبیق داد اما گاهی شعر خاص توحید است که باید آنها را جدا کنیم وقتی برای امام زمان عج می خوانیم  و این یک نکته ظریف و دقیق می باشد که باید در انتخاب شعر دقت شود.

*در این ایام(دهه مبارک فجر) در خواندن ها باید یا اشعاری را در ارتباط با این ایام بخوانیم و اگر شعر نمی خوانیم باید حداقل در خواندن ها از این ایام یاد کنیم، اگر همینطور بی تفاوت بگذریم، زیبنده یک مداح کامل نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *