بصیرت ۹

۲۷ آبان ۱۳۹۳ در ۵:۲۶ق٫ظ

عضو خبرگان رهبری گفت: در مذهب تشیع، اهتمام خاصی به همگرائی مسلمانان و شیعیان شده است؛ اهل‌بیت می‌خواهند شیعیان با هم مهربان باشند و زیاد رفت و آمد داشته باشند تا به این وسیله اهداف الهی‌شان تقویت شود و امرشان احیاء شود.

 به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) قم در دیدار با جمعی از فضلای تهران و خانواده آن ها، با اشاره به این‌که در مکتب اسلام و به خصوص در مذهب تشیع، اهتمام خاصی به همگرائی مسلمانان و شیعیان شده است، اظهار داشت: اهل‌بیت می‌خواهند شیعیان با هم مهربان باشند و زیاد رفت و آمد داشته باشند تا به این وسیله اهداف الهی‌شان تقویت شود و امرشان احیاء شود.

وی با اشاره به وظایف اجتماعی اشخاص در جامعه اظهار داشت: بر اساس سفارش اسلام، هر انسانی باید نسبت به دیگران نیز وظیفه خود را به انجام برساند. حتی بر اساس روایات اگر کسی به امور دیگر مسلمانان اهتمام نورزد، اصلا مسلمان نیست. البته این سنت، یعنی اهتمام به امور دیگران، دردوران‌هایی در اثر کج فهمی یا تنبلی ترک شده بود و کسی به فکر دیگران نبود و در واقع یک فرهنگ غیر اسلامی بلکه ضد اسلامی، در جامعه رایج شده بود.

وی با اشاره به این‌که در برخی خانواده‌ها، ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر تضعیف شده است، ادامه داد: البته بخش زیادی از آن مربوط به میراث دوران ستمشاهی است؛ لذا حتی بین زن و شوهر نیز آن صمیمیتی که باید وجود داشته باشد، ندارد. هر چند این مسأله برای غربی‌ها بسیار عادی است و چه بسیارند در غرب، افرادی که ازدواج کرده و جدای از یکدیگر زندگی می‌کنند و شاید در سال چند روزی یکدیگر را ببینند، اما در جامعه اسلامی و شیعی هرگز چنین وضعی قابل توجیه نیست، مخصوصا این‌که اسلام بر مسأله تربیت اولاد تأکید دارد و پدر و مادر نیز برای این مهم مسئولیت سنگینی دارند. اما متأسفانه موجی از فرهنگ غربی نیز به کشور ما رسیده و در برخی خانواده‌ها ارتباط و صمیمیت لازم وجود ندارد.

وی ادامه داد: حتی گاه در خانواده‌های خوب و مذهبی نیز این ارتباط به خاطر برخی مسائل و مشغله‌های کاری کم شده است و این تضعیف ارتباطات، هم ضررهای اجتماعی دارد و هم ضررهای تربیتی.

عضو خبرگان رهبری ضمن توصیه به همکاری و ارتباط زن و شوهر در هر زمینه‌ای که امکانش فراهم شود، ادامه داد: هر چند امور مهم زیاد است، اما باید توجه داشت که برخی مسائل حق الناس است و نمی‌توان به راحتی از آن گذشت که حق همسر، حق فرزند و حق تربیت نسل آینده از این جمله هستند؛ لذا باید برای آن‌ها وقت گذاشت.

وی همچنین توصیه کرد: خانم‌ها مخصوصا کسانی که از شهر‌های دیگر به قم آمده‌اند نیز باید سعی کنند تا با دیگر خانم‌ها جلساتی داشته باشند، از جلسات قرآن و دعای توسل گرفته تا جلسات مسائل اجتماعی و بحث‌های سیاسی یا جلساتی برای کمک به دیگران. چرا که اگر انسان، تنها در خانه باشد و بیکار هم باشد، مورد هجوم شیطان قرار می‌گیرد و وسوسه و نگرانی‌هایی برای او ایجاد می‌شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم ادامه داد: از طرفی جلساتی هم باید برگزار شود که آقایان و خانم‌ها حضور داشته باشند و مثلا با برنامه‌ریزی برخی روزهای پنجشنبه یا جمعه که فارغ از کار‌های دیگر هستند، چنین جلساتی را برگزار کنند. چنین جلساتی بسیار مفید است و رابطه اعضای خانواده با یکدیگر را تقویت کرده و زمینه انجام وظایف دینی دیگر از جمله احیاء امر اهل‌بیت (ع) و اهتمام به امور دیگران نیز فراهم می‌شود.

وی با اشاره به نمونه‌هایی ادامه داد: به عنوان نمونه حضرت آیت‌الله شهید بهشتی در خصوص وقت گذاشتن برای خانواده و برنامه‌ریزی برای رسیدگی به همه امور، بسیار دقیق بودند، به گونه‌ای که روز جمعه را برای خانواده قرار داده بودند و قرار جلسات را در صورتی می‌پذیرفتند که بتوانند همراه با خانواده‌شان باشند. چنین دقت‌هایی هم سبب رابطه عاطفی بین خانواده، همسایگان و همشهریان می‌شود و هم وظایف اجتماعی انجام می‌پذیرد.

وی ابتکار طلاب تهرانی برای برگزاری چنین جلسات خانوادگی را ستود و آن را برگرفته از شیوه اهل‌بیت (ع) دانست و افزود: بخش عظیمی از این انقلاب مرهون زحمات بانوان است و چه بسا اگر کلاس‌های معارف و آموزش‌های مذهبی برای خواهران، از قبل انقلاب تشکیل شده بود، نافع‌تر می‌بود، اما برخی اشتباهات ذهنی مانع از انجام آن شده بود. لذا هر چند این مسأله که زن، نامحرمی را نبیند و نامحرمی نیز زن را نبیند، مطلوب است، اما گاه در مواجهه با امری اهم مانند وجوب تحصیل علمی می‌توان، تحصیل علمی را مقدم کرد؛ چرا که در تزاحم ارزش‌ها، باید اهم را مقدم کرد؛ البته طبعا باید مرز حلال و حرام رعایت شود.

علامه مصباح یزدی ادامه داد: هر چند مطلوب این است که بانوان بر انجام امور پزشکی، تحصیلی و نظایر آن به دیگر بانوان متخصص رجوع کنند، اما در زمانی این امر امکان‌پذیر است که بانوان متخصص وجود داشته باشند؛ لذا در حال حاضر و با شرایط فعلی یک خانم برای متخصص شدن و بر عهده گرفتن امور مربوط به بانوان، مجبور است در کلاس درس مختلط و استاد مرد شرکت کند؛ از طرف دیگر اگر بانوان از تحصیل و کسب تخصص منع شوند، سایر خانم‌ها مجبور هستند حتی برای مسائل جزئی و خصوصی نزد متخصص مرد بروند. لذا گاه انسان مجبور است مستحبی را ترک کند تا واجبی ترک نشود.

علامه مصباح یزدی اظهار امیدواری کرد در سایه انقلاب اسلامی و برکت‌هایی که در سایه این پیروزی نصیب کشور شده است و همه آنها را مدیون امام راحل (ره) هستیم، ارتباطات قوی‌تر شود و خانم‌ها بتوانند همه امور زنان را در دست بگیرند و به نقطه مطلوب برسیم. نمونه آن نیز مدرسه علمیه جامعه الزهرا (س) است که امروز متخصصان و اساتید بسیاری در زمینه دروس حوزوی تربیت کرده است و لذا بخش‌های زیادی از تدریس در این مجموعه نیز بر عهده خانم‌ها قرار دارد.

وی ادامه داد: باید کم‌کم مشاورین خانه‌داری، روان‌شناسی و سایر رشته‌های لازم، از بین خواهران تربیت شوند و نیاز‌های خواهران جامعه را برطرف کنند. اما باید همت بلند داشت و مراقب بود تا حق یکی فدای دیگری نشود و لذا زن و مرد خانواده توجه داشته باشند که حق همسر، فرزند، همسایگان و سایر مسلمانان را در برنامه‌هایشان رعایت کنند.

گفتنی است این دیدار چهاردهم مهرماه سال جاری برگزار شد.

2 پاسخ به “بصیرت ۹”

  1. افشارپور گفت:

    علمه گرانقدر حضرت آیت ا… مصباح :اگر امثال بنده شبانه‌روز تسبیح به دست بگیریم و فقط خدا را شکر کنیم که خدا چنین رهبری را به ما داده،

    والله معتقدم که از عهده شکر این نعمت برنمی‌آییم. رهبر عزیز ما تاللو معصوم(ع) است

  2. افشارپور گفت:

    علامه گرانقدر حضرت آیت ا… مصباح :اگر امثال بنده شبانه‌روز تسبیح به دست بگیریم و فقط خدا را شکر کنیم که خدا چنین رهبری را به ما داده،

    والله معتقدم که از عهده شکر این نعمت برنمی‌آییم. رهبر عزیز ما تاللو معصوم(ع) است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *